A nyár folyamán a helyes öntözés a legfontosabb. Ebben az időszakban a kaktuszok csak tűrik, de nem szeretik a teljes szárazságot. Ahogyan emelkedik a hőmérséklet, egyre több vizet kívánnak növényeink. Nagy melegben, erős napsütésben ezért ritkán, de bőségesen öntözzük őket. Két öntözés között várjuk meg, hogy teljesen kiszáradjon a földje. Akkor adjunk bő vízadagot, hogy a föld jól átnedvesedjen, de ne legyen sáros. A kaktuszok éjszaka tudják legjobban hasznosítani a vizet, ezért legcélszerűbb a kora esti locsolás, amikor a növények nincsenek már felhevülve. Ügyeljünk azonban arra, hogy éjszaka a növényekről - különösen a hajas, szőrös kaktuszokról - száradjon le az öntözővíz. Ha módunkban áll, csővízzel öntözzünk.
A különböző kaktuszfajok fényigénye erősen eltér egymástól. Általában minél fedettebb a növény, minél sűrűbben borítja tövis, szőr, vagy kékes viaszbevonat, annál erősebb napsütést kíván. Csupasz "leveles" kaktuszainkat (karácsonyi kaktusz, levélkaktusz, stb.) tartsuk félárnyékban. A lakótelepi lakások déli fekvésű erkélye, ablaka megfelel kaktusztartásra. Vigyázzunk azonban, nehogy az ablakok közé tett kaktuszok "megfőjenek"! Keleti vagy nyugati fekvésű erkély és ablak is megfelel, csak itt mivel kevesebb napot kapnak a növények, kevesebbet is kell öntözni. Ne használjunk kaktuszaink nevelésénél tápsót, mert a túltáplált kaktusznak csak a testtömege női meg, s elveszíti azt a természetes szépségét, amelyet a sűrű, erős tövisborítás ad számára. A kaktuszok töviseit, szőrzetét legjobban a sok napsütés fejleszti. Tavasszal szoktatni kell őket a tűző naphoz úgy, hogy egy-két hétig takarjuk le őket selyempapírral, az erősen tűző nap ellen, majd csak fokozatosan csökkentsük a takarás napi idejét.
A rövidülő nappalok hatására kaktuszaink téli pihenőre készülnek. Testük összetöpped, növekedésük leáll. Fokozatosan csökkentsük a víz adagolását. Az utolsó locsolást még kapcsoljuk össze alapos fertőtlenítéssel: rovar- és gombaölőszerek beöntözésével.
A teleltetéshez 6-12 C hőmérsékletű, száraz levegőjű helyiség (kamra, pince, fűtetlen szoba, lépcsőház, stb.) a legtöbb kaktusznak alkalmas. A pozsgás növények 12-15 C-on telelnek kedvezően, s ezeket 2-3 hetente öntözzük is meg. A kaktuszokat télen ne öntözzük. Március végén, április elején (ha már fagymentesek az éjszakák) állandó helyre kivihetjük őket. Az öntözést csak akkor kezdjük el, ha már láthatók a friss tövisek. Ha szükséges Florasca B és rostált folyami sóder 1:1 arányú keverékébe ültessük át. Ekkor a leszáradt gyökérvégeket vágjuk le. Átültetés után legalább egy hétig ne öntözzük meg, nehogy a friss gyökérsebeken át megfertőződjön, elrothadjon a növény.