A család mintegy 100 nemzetsége kb. 850 fajt számlál. Nagyrészt trópusiak és szubtrópusiak, de a mérsékelt égövben is meghonosodtak. Kétszikű növénycsalád, többnyire egyéves növények, heverő és kacsokkal kapaszkodó szárral, öttagú pártával, részben összenőtt porzókkal, alsó állású termővel, amelyből kabaktermés fejlődik. Nagy ötágú, fajtától függően sárga vagy fehér virága van.
A mag csírázásához legalább 12 C hőmérsékletet kíván, a későbbiek során éjszaka 14-15, nappal, borult időben 16-18, napos időben 20-25 C-ot tartsunk. A tökfélék már fagypont körüli hőmérsékleten elpusztulnak. A hajtatásban elsősorban meleg igényét kell kielégítenünk, hogy megfelelő eredményt érjünk el. A teljes napfényt kedveli, de azért elég jól fejlődik félárnyékban is. Természetesen fa alá ne ültessük!
A túlzott nedvesség és a túl magas hőmérséklet a gyors lombnövekedést serkenti, viszont a gyökérzet fejlődése visszamarad. A talaj nedvességtartalmát jól hasznosítja, ennek ellenére a hetenkénti (kezdetben 10-15, később 20 mm-es) öntözést nagyon meghálálja. A relatív páratartalom 75 % fölé ne emelkedjen. Tápanyagigénye sok tekintetben azonos az uborkáéval. A szervesanyagban gazdag, laza, levegős talajokat kedveli. A talaj nagy sótartalma iránt kevésbé érzékeny, mint a többi zöldségféle. Különösen nagy a nitrogénigénye. Az ültetés előtt adott nagy mennyiségű nitrogéntrágya a virágok rossz kötődését okozhatja.
A töknek több betegsége a vetőmaggal is terjed. A tökmozaik vírus ellen nátrium- hidroxid 1,5-2,0 %-os oldatában tíz perces áztatással védekezünk. Folyóvizes öblítés, majd szárítás után a baktériumok és a gombák ellen a higanyos csávázó szerek valamelyikét használjuk. Palántadőlés ellen magvetés, illetve tűzdelés után a következő szerek valamelyikével öntözzük be a talajt: Zineb 0,5 %, Zineb 0,5 % + Topsin-Metil 0,08 %t Dithane M-45 0,2 % + Fundazol 0,1 %. Az eljárást nyolc nap múlva ismételjük meg. Az elkészített oldalból 2,5-3 litert kell négyzetméterenként kijuttatni. A módszer a magtakaró föld fertőtlenítésének elmaradása esetén alkalmazandó.
• A tökperonoszpóra ellen Cuprosan Super D (0,2 %), Dithane Cupromix (0,3 %), Antracol (0,2 %), Rézoxiklorid (0,3 %) használható.
• Töklisztharmat ellen az első szedésig Topsin-Metil 70WP-vcl (0,8%), szedés időszakúban a rövid várakozási idejük folytán a Karathanc LC (0,05 %), az Afugan (0,07 %) és a Morestan (0,05 %) jöhet számításba.
• Levéltetvek, atkák, üvegházi molytetű ellen Dimecron 50 (0,1 %), az Ultracid 40WP . (0,1 %), az Ekalux 25 EC (0,15 %), a Lannáte 20 EC (2 %) és a Vydate (0,3 %) a legalkalmasabb.
• Lótücsök ellen Galition 5 G 2-3 gramm négyzetméterenkénti öntözés után a talaj felszínén egyenletesen szórjuk ki úgy, hogy a növényekre ne tapadjon. A Basudin 5 G (3,5 grammnégyzetméter) és a Diazinon 5 G (3,5 gramm/négyzetméter)-t sekélyen be kell kapálni a földbe, majd alaposan be kell locsolni.