
Üdvözöljük megújult webáruházunkban! Belépés / Regisztráció
Szentjánoskenyér (Cennonia siliqua)
A szentjánoskenyér kétszikű növény. Csak hím és csak nővirágot fejlesztő egyedek ismerek. Virágai hosszú virágzati tengelyen, többesével nyíló virágzatot képeznek. Virágai kicsik, jelentéktelenek, majdnem csupaszok. A hímvirágok sokporzósak, a nővirágok termői kis, hüvelyszerű képződmények.
Terméséi barna, zsírfényű hüvelyek, egyenesek vagy görbültek. A termések húsa barna, illatos, kemény állományú. Belsejükben 6—10 db barna, fényes 5-6mm-es kemény mag található.
Magvetéssel és oltással szaporíthatók. A hazai példányok magvetésből származó növények. A Földközi-tenger környékén nagy területeken vadon tenyésznek cserje termetű növényei.
Terméséi kicsik és rossz minőségűek.
A termésből kiszedett magok jól csíráznak. Cserepekbe vagy ládába vessük. Alulra tőzeges komposztföldet, arra 2-3 cm vastag homokréteget terítsünk. A magokat 1-1,5 cm mélyre a homokba dugdossuk, és jól öntözzük be. Az edényeket üveglappal, papírral takarjuk le. 20 22C-on 2-3 hét alatt kicsíráznak. A csíranövényeket egyenként 8-as cserepekbe ültessük át, és szoktassuk a szabad levegőhöz.
A magról kelt növények csak hosszú idő után teremnek és változó minőségűek, ezért a magcsemetéket ajánlatos átoltani. Oltáshoz csak kiemelkedően jó típusok hajtásait használjuk. Tavasszal a növekedés megindulása elölt, még nyugalomban levő hajtásrészt válasszunk. Ezeket 3-4 leveles darabokra vágjuk, alsó leveleit tőből távolítsuk el, legfelső 1-2 levelét 1 levélkepárra vágjuk vissza. Az alanyok átmérője az oltás helyén érje el a 12 -16 mm-t. Hasítékolást készítsünk. Az alanyokat vízszintesen metsszük le, a vágásfelület átmérőjére helyezett késsel függőleges irányban 4-5 cm-es bevágást készítsünk, és az ék alakúra vágott oltóhajtásokat (1 vagy 2 db-ot) az alany szélénél süllyesszük a hasítékba. Kötözés után viasszal zárjuk a sebezési felületeket. Párás, 20—23 C-os helyen 4—6 hét alatt összeforr. A kihajtó oltványokat fokozatosan szoktassuk levegőhöz.