
Üdvözöljük megújult webáruházunkban! Belépés / Regisztráció
Rekordszüret a brazíliai paradicsomról:
A feltűnő dél-amerikai szépség, nemcsak 4 m-es magasságával, hanem több mint 200 db paradicsom palántánként csúcstermésével, a barnafoltosság és növényrothadás ellenállóságával messzemenően alkalmas bio termesztésre! Termése piros, tojásformájú, kb.: 100 gr. nehéz, aromás, szeletelhető, friss fogyasztásra és befőzésre egyaránt alkalmas. A mi éghajlatunk alatt 100-120 db szüretelhető egy palántáról, ill. egy tőről, a rekord 219 db volt.
10 jó tanács a "csodaparadicsom" neveléséhez:
1. Paradicsom a kertben: Melegigényes, a fagyra érzékeny! A klíma befolyásolja a növekedést, a termés mennyiségét és a szüretet. Ennek ellenére mindenhol termeszthető. Az ültetéstől számítva a 120. naptól kezdődően a fagyokig folyamatosan érleli gyümölcseit. A jól előnevelt, nem megnyúlt, erős palánták gyorsan növekednek.
2. Február-március közepétől vethetjük nem sűrűn, és vékonyan homokkal betakarjuk. A biztos keléshez 20-24 C kell. Alacsonyabb hőmérséklet lelassítja a kelést. 1 héttel a kikelés után csökkenteni kell a hő mérsékletet és az öntözést is, mert különben megnyúlnak a palánták.
3. A következő 2. héten, ha az első levélpár vízszintesen áll és a 3. levél megjelenik pikírozni kell. Csak erős palántákat használjunk fel. 8-10-es virágcserép megfelelő méretű. Jó minőségű komposztot és érett trágyát használjunk. 3 nap múlva a hőmérsékletet emeljük.
4. 3. alapelv: víz-fény-levegő. A növényeket rendszeresen, de spórolósan öntözni és levegőztetni kell. A palántákat szét kell húzni, hogy a fény minden oldalról érje.
5. A palántákat edzeni, szoktatni kell az elkövetkező szabadföldi élethez. A kiültetés előtt 14 nappal minden nap napközben, 6. naptól éjjel is a kinti klímához szoktatni kell. Ha éjszakai fagy várható, akkor fóliával védjük a kis növényeket. Ekkor kevesebbet kell öntözni. 2 nappal a kiültetés előtt még egyszer alaposan meg kell öntözni.
6. Trükk a nagy gyökérzet képzésére: a palántát ne függőlegesen, hanem ferdén (3/4 részét a palántának) ültessük, és azonnal támasztékot tegyünk mellé. Kiültetés a fagyosszentek után.
7. Padlófűtést kell csinálni - nedvesen tartani: kipróbált és bevált módszer, a kiásott lyukba kb. l vödörnvi apróra vágott csalánt (benedvesített) teszünk, beszórjuk kőliszttel, majd 5 cm vastag komposztfölddel betakarjuk, ezzel megvédjük a hajszálgyökereket a korhadási melegtől. Éppen május közepén jól jön a "meleg zokni", gyorsabb a növekedés. Plusz tápanyagot kap a palánta.
8. Trágyázás: ültetés előtt a komposztot érett istállótrágyával keverjük. A növekedés alatt minden 2 hétben természetes trágyával (csontliszt, guanó, szaruforgács) ajánlott alaposan öntözni esővízzel vagy állott vízzel.
9. Nem jó szomszéd a burgonya, mert betegséget ad át a paradicsomnak. Az egész termés a kordonos szőlőtartáshoz hasonlít. 4 paradicsomhajtás növekszik a kordonlábon. Minden palántának 8-10 liter állott víz kell, esővíz a legjobb, és időnként paradicsom trágya.
10. Öntözésnél a leveleket ne öntözzük. A talajhoz érő leveleket el kell távolítani, a többi levélre szükség van. Zöldgallérhoz vezet a levél hiánya, rontja a termés minőségét.
Imádom! Az egész család elégedett a termés minőségével, ízvilágával, állagával, a növény terméshozamával, ellenálló képességével. Kb júliustól egészen a fagyokig nő és terem. Megfelelő minőségű földben óriásira megnő (ismerősök elm. Mindenkinek csak ajánlani tudom.