
Üdvözöljük megújult webáruházunkban! Belépés / Regisztráció
Kínai bab (Ssp. sesquipedalis)
A kínai bab Délkelet-Ázsiából származik. Sok trópusi és szubtrópusi országban elterjedt népeledel. Egy méter hosszú, éretlen hüvelyéből értékes főzeléket készítenek. Nehezebben emészthető ugyan a borsónál, de fehérjéje biológiailag értékes aminosavakat (triptofán, lizin, cisztin, hisztidin stb,/ tartalmaz. Meleg és vízigényes növény, termesztésének északi határa megegyezi a szőlőével. Csírázásához 10-15 C° szükséges. Optimális fejlődési hőmérséklete 25 °C. A fagy iránt nagyon érzékeny, lombozata fagypont körüli hőmérsékleten már elpusztul. Vízigényesebb, mint a hazai babok, úgyhogy a hétvégi telkeken a ajánlatos kis" tányérkát” körülötte kialakítani, és száraz időben étvégeken 1 kanna vízzel megöntözni, otthon kiskertben pedig naponta. Laza szerkezetű, könnyen melegedő talajon fejlődik a legjobban. A talaj nagy só-tartalmára érzékeny, és a savanyú talajt sem kedveli. Állandó helyre való vetése május közepén, a fagyok után esedékes, de ajánlom, hogy inkább április elején tejfölös dobozba ültessék, minden dobozba 1 magot, - de kettőnél többet semmi esetre sem, mert nagyon bokrosodik. A fagyok után palántázzák ki egymástól 60x60 cm-re, és felfelé futási lehetőséget biztosítsunk neki, mint a szőlőnek. A virágok egyesével, vagy párosával nőnek ki a levélnyél hónaljából, s ha a termés már a földre ér, akkor ajánlatos felkötni, mert a föld nedvességétől könnyen rothadásnak indul, vagy rovarok, megrágják. 3-5 cm mélyen ültessük.
Pillangósok után /bab, borsó, szója stb./ lehetőleg ne termesszünk kínai babot, mert a károsítóik közösek. A sikeres termesztés érdekében nagyon sok tápanyagot kell biztosítani neki. Nitrogénigénye, s ezzel együtt hasznosítási eredménye eltér a többi hüvelyes növénytől, például a borsó nitrogénigényének 2-3szoros mennyiségét is jól hasznosítja. Meghálálja az istállótrágyát de leginkább a trágyázás utáni második-harmadik évben érdemes termeszteni.
A talaj, elő állapotától függően 10 m2-ként 8-15 kg szerves trágyát, 0,2—0,3 kg kálisót, 0,3-04 kg szuperfoszfátot és 0,2- 0,3 kg nitrogén műtrágyát adhatunk. Az istállótrágyát, a kálisót és a szuperfoszfátot lehetőleg már ősszel szórjuk ki.